fbpx

İstanbul Sanat Ferforje
Yarım asırlık tecrübe, tamamı el işçiliği..


Ferforje nedir?

Ferforje terimi, binlerce yıldır kullanılan lifli, elle rafine edilmiş bir malzemeye özgüdür.En basit tanımında, ‘Ferforje’ belirli bir demir türünü ve demirci maddesinin geleneksel malzemesini ‘İşlenmiş’ fiilinin ortaçağ geçmişi olan ‘Dövme’ kelimesinden türetmektedir. Ferforje, kelimenin tam anlamıyla, bir çekiç altında tekrar tekrar çalışılarak metal imalatını ifade eden ‘işlenmiş demir’ anlamına gelir. Geçmişte demirci işi metal,ferforje olmasa bile sanat formunda kalıcı bir isim olan ‘Ferforje Demir Çelik’ olarak bilinirdi.

Neden ferforje?

Tarihi ferforje bugün,sağlam ve estetik ayrıca yumuşak çelik ve elektrik kaynağı ile onarılması oldukça kolay bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Ferforje, yüksek ateşte ısıtıldığında, yapısında bulunan cüruf erir ve demirin yüzeyini kaplar. Bu camsı tabaka, ferforjenin korozyon direncini güçlendirir ve dış etkenlere karşı dayanıklılığını sağlar ve bu da uzun ömürlü kullanım beklentisini karşılar.Bununla birlikte ferforjenin,sanatkar ustaların hassas el işçiliği ile birlikte oluşan estetiği de mekanlarda ve yapılarda tamamlayıcı ve şık bir görünüm sağlar.

İstanbul Sanat Ferforje Erol Bey

 

İstanbul Sanat Ferforje

İstanbul Sanat Ferforje sektöründe 9 yıldır aralıksız hizmet vermekte ve gelişmeye devam etmektedir.İstanbul Sanat Ferforje ağırlıklı olarak ürünlerinin estetiğine önem vererek, kendisini bu yönde geliştirmiştir. Kullanılan sağlam metal ile benzersiz motifler ve hatta hassas figürler dahi ortaya çıkarabilen İstanbul Sanat Ferforje yapıların estetik olarak gelişmesini sağlamayı birincil önceliği olarak görür. Hizmetlerimizde birinci sınıf kaliteyi, üretimden montaj aşamasına kadar koruyarak uygun fiyatlar ile sunuyoruz. İstanbul Sanat Ferforje olarak bizi seçtiğinizde tasarım gereksinimlerinize uyacak, dayanıklı ferforje kapılar, ferforje korkuluklar gibi entegre, işlevsel parçalar oluşturabilir ve diğer ferforje masa & sandalye ve aksesuar gibi ürünlerimizle mekanlarınıza estetik katabilirsiniz.